1401/07/12
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

  1401/07/12
0
0

معنای خیانت | رفتارهایی که نشان دهنده خیانت هستند

415 بازدید
معنای خیانت | رفتارهایی که نشان دهنده خیانت هستند

آیا تابه‌حال با مقوله خیانت مواجه شده‌اید و یا حتی به آن فکر کرده‌اید؟ خیانت می‌تواند مقوله بسیار پیچیده‌ای باشد و یا برداشت ما از خیانت برداشت درستی نباشد. در اینجا می‌خواهیم به مقوله خیانت بپردازیم.

خیانت چه معنایی دارد؟

خیانت

خیانت می‌تواند شامل هر نوع رابطه‌ای با جنس مخالف است که اگر شریک عاطفی شما متوجه آن شود، باعث ناراحتی‌اش می‌شود. یعنی از هر رابطه‌ای که ولو در حد دوستی عادی یا معاشرت ساده با دیگری باشد، حتی اگر یک‌کلام ساده باشد، می‌تواند نوعی خیانت قلمداد شود. اما باید شرایط را نیز بررسی کرد.

چرا که ما نمی‌توانیم بگوییم هرکسی از معاشرت شریک عاطفی خود در رابطه ساده و عامیانه با جنس مخالف، ناراحت شد، لزوماً شخص مقابل در حال خیانت است. باید دراین‌رابطه برخی مصداق‌ها را در نظر بگیریم تا بتوانیم مرز خیانت را تا حدودی تعیین کنیم.

در حالت کلی نیز می‌توانیم چنین استنباط کنیم که اگر رفتار من نوعی یا توجه من به دیگران، باعث کم‌رنگ‌شدن رابطه من با شخص عاطفی زندگی‌ام شده است، احتمالاً در حال شکل‌گیری نوعی خیانت هستم. یعنی من دارم با شخصی معاشرت می‌کنم، گفتگو می‌کنم، می‌گوییم و می‌خندیم که شاید لزوم خاصی ندارد و چون حرف‌های خودم را پیش شخص دیگری زده‌ام، دیگر برای همسرم حوصله ندارم. در واقع اشباع شده‌ام. به‌عنوان‌مثال من با همکار خود صحبت‌های کاری دارم و حالا پس از اتمام آن، وارد صحبت خصوصی شده‌ام. بدون اینکه همسر من مطلع باشد و یا اصلاً این صحبت‌ها لزومی داشته باشد، وارد آن شده‌ام. اینکه فکر کنیم خیانت فقط جنسی است، فکر بیهوده ایست. اینکه حس خوبی که می‌توانیم به خانواده خود بدهیم و یا ساپورت مالی که می‌توانیم از خانواده خود داشته باشیم را در جای دیگری پیاده کنیم، می‌تواند شامل خیانت باشد.

معاشرت با هر جنس مخالفی که باعث ناراحتی شریک عاطفی می شود می تواند خیانت طلقی شود اما باید شرایط آن بررسی شود.

حواسمان به رفتارهای ناخوآگاهمان باشد!

حتی می‌توان گفت خیانت شامل رفتارهایی است که در ناخودآگاه خود حس می‌کنیم  اشتباه است و یا سعی داریم از شریک عاطفی خود پنهان کنیم. یعنی می‌دانیم که اگر همسر ما در چنین موقعی کنار ما بود، مکن بود دچار سو تفاهم شود. گاهی اوقات خود حرفی که زده می‌شود هم اشتباه نیست، اما لحن بیان آن، یا شخصی که آن موضوع را بیان می‌کند، مناسب نیست و می‌توان حدس زد که شخص مقابل به دنبال این است که از این حرف‌ها به مسیر بدی کشیده شود.

گاهی اوقات نیز ما خودمان متوجه رفتار خودمان نیستیم. یعنی از دید خود ما یک رفتار عادی است اما مشاهده می‌کنیم که اطرافیان که لزوماً خانواده نیست و می‌تواند حتی سایر همکاران در محل کار باشند، به گونه دیگری برداشت می‌کنند و یا حتی به ما گوشزد می‌کنند که شاید رفتار ما با فلان همکار مناسب نیست. در چنین حالتی باید کمی به رفتار خود دقت کنیم و سعی کنیم این ابهامات را برطرف کنیم.

خیانت

در چه صورت یک رفتار خیانت است و یا حساسیت شریک عاطفی ما است؟

یکی از مهم‌ترین مسائل شناخت پیش از ازدواج یا رابطه است. در اینجا از مثال‌های ساده‌ای استفاده می‌کنیم تا مفهوم برای شما جا بیفتد. فکر کنید که شخصی اطلاع دارد که شریک عاطفی‌اش در یک محیطی کار می‌کند که جنس مخالف در محیط کار آن وجود دارد و یا مراجعه‌کننده غیرهمجنس دارد. ممکن است بعد از ازدواج حس کنیم که نمی‌توانیم با چنین شرایطی کنار بیاییم.

برخی موارد نیز باید حواسمان به جهت‌گیری صحبت‌هایمان باشد. به‌عنوان‌مثال، ما از دید خودمان در حال حرف‌زدن عامیانه با شخصی هستیم که یکبار با جملاتی مثل برویم با هم شام بخوریم؟ یا دعوت به منزل مواجه می‌شویم. اینجا باید حواسمان را جمع کنیم. در واقع طرف مقابل ما، در حال جهت‌دهی به این مکالمه است و یا مکالمه را از خط اصلی خود خارج می‌کند. این حالت می‌تواند به عواقب جبران‌ناپذیری برسد و یا در نهایت زمینه یک خیانت را شکل دهد.

در معاشرت هایمان، ما باید حدومرز خودمان را از پیش بدانیم. هر حرفی را با هرکسی نزنیم و بدانیم هر حرفی کجا باید زد شود.

درصورتی‌که شریک عاطفی ما کنترل‌گر یا شکاک بود چه کنیم؟

اگر شریک عاطفی ما شکاک بود باید به نکات مهمی توجه کنیم. یکی از مسائل این است که به شکاک بودن همسرمان دامن نزنیم. یعنی  اگر در زمینه‌ای می‌دانیم که می‌توانیم روابطمان را کنترل کنیم و یا گفتمانی که هیچ منفعتی ندارد و تنها ممکن است شریک عاطفی ما را حساس کند، وارد نشویم.

اگر احساس می‌کنید که شریک شما شکاک است و شما این رابطه‌ای ندارید که  خط‌قرمزها  را رد کرده باشد، سعی کنید شرایطی را فراهم کنید که خود آن شخص به این نتیجه برسد، درحالی‌که حق طبیعی شماست که توضیحی در این باره ندهید اما می‌توانید برای آسایش زندگی خود این کار را انجام دهید. بگذارید با مثالی مفهوم را برای شما جا بیندازیم. اگر شریک عاطفی شما به گوشه همراه شما شک دارد و شما مطمئن هستید که هیچ کار اشتباهی نمی‌کنید، زمینه را به‌گونه‌ای فراهم کنید که  همسرتان نیز از آن خیالش راحت شود. رمز گوشی خود را به او بدهید، اجازه دهید آزادانه از گوشی شما استفاده کنید و به‌هیچ‌عنوان نسبت به گوشی خود حساسیت نداشته باشید. در نهایت خود همسرتان هم به آسودگی خواهد رسید.

اگر بعد از چنین رفتارهایی بازهم همسر شما شکاک بود، باید به مشاوره مراجعه کنید چون ریشه این رفتار عمیق‌تر است و باید  توسط مشاور بررسی شود.

توصیه آخر راهشناس در مورد معنا و نشانه های خیانت

زمانی که همسر ما به حدی از حساسیت رسید که می‌تواند خطرناک باشد، می‌توانیم برای کنترل این سطح، در باره اتفاقات روزمره خود صحبت کنیم. جزئیات صحبت‌های خود را با لحن مناسبی برای او توضیح دهیم و از روزمره خود بگوییم. حتی می‌توانیم بعضی  مواقع سؤال کنیم که آیا تو از حرف من با فلانی ناراحت شدی؟ این باعث می‌شود تا به نتیجه خوبی برسیم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://rahshenas.com/?p=2465
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
تیم تحریریه راهشناس
مطالب بیشتر

باکس دانلود

گزارش خرابی لینک ها
راهنما

از باکس بالا میتوانید ویدیو را دانلود کنید.

نظرات

0 نظر در مورد معنای خیانت | رفتارهایی که نشان دهنده خیانت هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.